logo
Dominikánsky knižný inštitút
bannermaria

Pramene historického schematizmu


Zdroj č.1.
V roku 1894 kňaz Ostrihomskej arcidiecézy Ľudovít Némethy zostavil a vydal Schematizmus Ostrihomskej diecézy od najstarších čias až po rok 1894. Ostrihomské arcibiskupstvo zaberalo skoro celé územie Slovenska, okrem Nitrianskeho biskupstva a územia Šariša, Zemplína a Abova, ktoré patrili do diecézy Eger (Jáger). Na našej stránke prinášame informácie o kňazoch pôsobiacich na Slovensku, tento schematizmus je pre nás jedným zo základných prameňov informácii a preto ho na našej stránke zverejňujeme. Môžete si ho stiahnuť zoskenovaný a upravený v rôznych formátoch.

Zdroj č. 2.
Dejiny farností banskobystrického biskupstva skúmal a spísal kanonik a regionálny historik Anton Zarevúcky. Stálo ho to veľa práce a chcel , aby sa to používalo pre potreby farností. V čase, v ktorom to napísal to nebolo možné, práca ostala v rukopise. Snažíme sa splniť jeho želanie a pre potreby farností si to môžete stiahnuť z našej stránky.
Táto stránka môže pomôcť tým, ktorí sa zaoberajú dejinami svojej farnosti, aby sa takto dostali k hodnovernému prameňu a postupne potom môžu svoje vedomosti prehlbovať.

Na spracovaní tohto dokumentu sa stále pracuje, budeme radi ak nás upozorníte na vzniknuté chyby.