logo
bannermaria

Vyhľadávanie v zozname kňazov



Matis, Pavol

Tituly:

kňaz Spišskej diecézy, dištriktuálny dekan, trpiteľ za vieru

Životopisné dáta:

Dátum a miesto narodenia : 19. august 1904; Ordzovany, okr. Levoča

Dátum a miesto vysvätenia : 3. júl 1932; ?

Dátum a miesto úmrtia : 9. september 1987; Ordzovany, okr. Levoča


Životopis:

Po ukončení štúdia teológie v Spišskej Kapitule ho biskup Ján Vojtaššák vysvätil 3. júla 1932 za kňaza. Kaplán Veličná, 1933 Lokca, admin. Bziny, farár 1934 Vyšný Slavkov, 1943 Spišské Bystré, 1948-1953 bol správcom farnosti Spišské Bystré v okrese Poprad, pričom od r. 1950 bol dištriktuálnym dekanom. V r. 1953 bol zatknutý a uväznený. 1960 - 1970 robotník, neskôr invalid. V rokoch admin. 1970-1976 pôsobil v Spišskom Podhradí.

Pramene:

Schématizmus slovenských katolíckych diecéz. Trnava-Bratislava 1971, s. 240;
rkfu-spisskebystre.sk/?page_id=275; schematizmus.kapitula.sk/?g=2&ext=85
Schuster, Rudolf.2018. Schematizmus kňazov slúžiacich Bohu v Spišskej diecéze v rokoch 1848-1950, el. text.

Zobrazenie citátov ku kňazovi

Schematické zobrazenie pôsobenia kňaza:

Farnosť:Od:Do:MenoFunkciaPoznámka
Veličná 1932 1935 Matis, Pavol kaplán
Bziny 1935 1935 Matis, Pavol kaplán
Vyšný Slavkov 1935 1943 Matis, Pavol farár
Spišské Bystré 1943 1953 Matis, Pavol farár
1953 1970 Matis, Pavol mimo pastorácie
Spišské Podhradie 1970 1976 Matis, Pavol správca farnosti
v Ordzovianoch 1976 Matis, Pavol dôchodok